Witamy na stronie
Zespołu Szkół Uzdrowiskowych w Rabce

Janusz Korczak – lekarz, pisarz, pedagog i wychowawca walczył o prawa dzieci, o ich dobro i sprawiedliwe traktowanie.  Już wiele lat temu napisał: ”kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Podkreślał, że „dziecko ma prawo do korzystania ze swoich praw, niezależnie od rasy, koloru, płci, języka, narodowości, wyznania lub pochodzenia społecznego”.

Aby przestrzegać praw dziecka, trzeba je dobrze znać, więc  i w naszej szkole zostały zorganizowane obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka.

Uczniowie  z gimnazjum młodszym kolegom przeczytali opowiadania Joanny Krzyżanek, Joanny Olech  i Edgara Bąka, które w zabawny sposób przedstawiły  dzieciom ich prawa. Najbardziej podobało się opowiadanie o Czerwonym Kapturku, dziewczynce która doskonale zna  prawa dziecka i nie waha się ich używać. Nie chodzi o to, by jak Czerwony Kapturek nosić w kieszeni wielki rulon papieru ze spisanymi prawami dziecka, ale trzeba poznać te prawa i je zapamiętać, aby w trudnych sytuacjach czuć się bezpiecznie i nie zgadzać się na złe traktowanie przez innych.

W trakcie zajęć przedstawiono główne akty prawne, które dotyczą praw dziecka oraz wskazano instytucje, które zajmują się pomaganiem dzieciom w trudnych sytuacjach. Dzieci poznały numer Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka  800 12 12 12. Telefon czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 815-2000. Wtedy można bezpośrednio porozmawiać ze specjalistami. Natomiast jeżeli zadzwoni się w godzinach nocnych, opowie o swoim problemie i zostawi numer telefonu, to  na pewno przedstawiciel Rzecznika Praw Dziecka  oddzwoni. Pod ten numer mogą dzwonić też osoby dorosłe, by zgłosić problemy dzieci.

Najważniejsze dla siebie prawa, uczniowie napisali na niebieskich listkach, którymi przyozdobili symboliczne drzewo. Prawa napisali na niebieskich listkach, gdyż tegorocznym hasłem przewodnim Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka UNICEF jest #GoBlue - akcja polegająca na wykorzystaniu koloru niebieskiego (koloru UNICEF). Także w strojach uczniów dominował kolor niebieski.

Zapraszamy do galerii

Misja szkoły

Bezpieczna szkoła wspomaga proces leczenia, zapewnia opiekę, rozwija zainteresowania i samorządność uczniów, umożliwia kontynuowanie nauki w trakcie leczenia i po powrocie do szkoły macierzystej.

Przygotowuje do aktywnego uczestnictwa w różnych formach życia społecznego oraz dba o dobrą organizację pracy uczniów i nauczycieli poprzez nowoczesne wyposażenie w środki dydaktyczne na miarę trzeciego tysiąclecia.

Szkoła jest miejscem sukcesu i integracji wszystkich podmiotów.

czytaj więcej